فرهنگ

این همان چیزی است که حاضرم برای آن جان بدهم.

فرهنگ

این همان چیزی است که حاضرم برای آن جان بدهم.

«روح‎الله» اسم غالب بر عالم است. اما تو از «روح‎الله» و غلبه وی بر عالم چه می‎دانی؟ اگر به پیرامون خود بنگری، نشانه‎های این غلبه را می‎بینی، صورت این غلبه در غرب آشکار شد و چون قوم تو - ایرانیان - گمان بردند این صورت را می‎توان بازیچه کرد، همان صورت، در پرتو اسم غالب آنان را به بازی گرفت. روح‎الله اسم غالب بر عالم بوده است. و تا فرا رسیدن بهار بقیه‎الله، اسم غالب خواهد ماند. تا آن بهار، چند گام، چند گز، چند تیر پرتاب،‌ چند فرسنگ مانده است؟ کجا ایستاده‎ای تا بگویم چه مقدار فاصله داری با بهاری، که اگر از درون جانت گل نکرده باشد، حتی اگر پشت سروی به نماز ایستاده باشی، به هیچ روی تو را سود نکند. (یوسفعلی میرشکاک)

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی
پیوندهای روزانه
پیوندها

اولین پست کتاب

پنجشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۰، ۱۱:۲۲ ب.ظ

شاید کتاب مهم ترین چیز در ساخت فرهنگ باشد. می گویند زمانی که خط اختراع شد(اختراع شد؟) مفاهیم دیگر می توانستند مستقل از زبان و مکالمه ، فهمیده شوند. واین را برخی شروع تمدن جدید بشر می دانند. از این تحلیل وابسته به سیر تکامل تدریجی انسان اگر بتوان گذشت باید گفت که خط نیز احتمالا جایی توسط فرشته ای برای قضای حاجتی به انسان یاد داده شده است. نمی خواهم قبول کنم که اجداد شامپانزه ما بعد از فراغت از زندگی درختی خود، با نقاشی های غار لاسکو و سرگرمی های دیگری که برای خود درست کرده بودند. زبان را اختراع کرده باشند. زبان تصویر، و زبان تصویر تکامل پیدا کرده تا شده همین خطی که ما داریم.نمی دانم شاید تاریخ یعقوبی را خوانده باشید یا نه اما من از همان اول هاش خوشم می آید ، آنجایی که تصویری میدهد راجع به اینکه  اصولا با نگاه انسان با خدا شروع تمدن بشری چگونه بوده است.

  • احسان کریم خانی

لاسکو

کتاب

خط

نظرات (۱)

بعضی رسانه ها، پیام ها را با خودآگاه تو می گویند و بعضی دیگر، آن را با ناخودآگاه ات. اولی را سرد نامیده اند و دومی را گرم(!) ... اولی تو را به مداقه آگاه می کند و دومی تو را به ایمیج، مشغول. 
کتاب، خدای دسته ی اول است. 
و تو به ز من می دانی که چه قدر محفل خانواده های ما "گرم" است.  
پاسخ:
گرمی اش را نمی دانم اما میدانم خانواده اساسا مفهوم سهل و ممتنعی است.و در کل مقدس، من سردترین خانواده ها را از گرم ترین روابط جایگزینش گرم تر میدانم وامیدوارم تو بدانی که این یعنی چه؟
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی